SMP dla Kinszasy

SMP dla Kinszasy

Przywieź dychę na 17. SMP i daj na tacę! Po co? Jednym z najpiękniejszych wydarzeń Pijarskiego Roku Jubileuszowego jest SMP, które poświęcimy osobie św. Józefa Kalasancjusza.

Jak wiecie w 2017 r. świętujemy 400 lat od założenia przez św. Józefa Kalasancjusza pierwszej szkoły w zakrystii kościoła św. Doroty w Rzymie i 250 rocznicę kanonizacji Świętego i chcemy z tego powodu dać mu realny prezent.

Zastanawialiśmy się, co dzisiaj św. Józefowi Kalasancjuszowi sprawiłoby radość. Janek, absolwent krakowskiego liceum zaproponował, by SMP stało się okazją do pomocy potrzebującym. Młodzi ludzie z Polski, którzy mają wiele, bądź prawie wszystko mogą pomóc tym, którzy prawie nic nie mają. Jan zmotywował nas, byśmy poszukali najbiedniejszego miejsca w którym pracują pijarzy. Znaleźliśmy je. Małe, biedne i bardzo potrzebujące miejsce… W Kinszasie, w Republice Demokratycznej Konga pijarzy otworzyli w ubiegłym roku  Dzieło Św. Dorota, w którym schronienie znajdują dzieci ulicy. Kinszasa liczy 10 mln mieszkańców a jej największym zmartwieniem jest wciąż wzrastająca ilość bezdomnych dzieci  narażonych na przemoc, wykorzystywanie, uzależnienia. Szacuje się, że jest ich 35 tysięcy. Pijarzy otworzyli Św. Dorotę, by dać choć garstce dzieci okazję do zjedzenia czegoś ciepłego, nauczenia się czytać i pisać, czy po prostu pobyć w bezpiecznym miejscu.

Na 17.SMP będziemy gościli o. Jeana de Dieu, założyciela tego miejsca. Opowie nam o tym najbiedniejszym pijarskim miejscu na świecie i zaprosi do pomocy. W jego imieniu oraz w imieniu dzieci z Kinszasy prosimy przywieźcie ze sobą 10 zł, którym każdy z nas będzie miał okazję wspomóc dzieci z Afryki i w ten sposób dać prezent Kalasancjuszowi.