X Przegląd Teatrów Pijarskich

X Przegląd Teatrów Pijarskich

Cóż to było za spotkanie! Nie dość, że jubileuszowe, to do tego online prosto z serca Przeglądów Teatrów Pijarskich - Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu.

Panująca sytuacja zmusiła nas do zmiany planów i obchodów tegorocznego, 10. już Przeglądu, który całkowicie przeniósł się do Internetu. Tegorocznym tematem było "Powołanie", a uczestnicy mieli za zadanie nagranie monodram. Swoje prace nadesłało trzech uczestników z trzech miast - Bolszewa, Katowic i Rzeszowa. 

Deski łowickiej sceny teatralnej stały się studiem, z którego spotkanie na żywo poprowadzili: Ewa Lesiak, Anna Koza, Jakub Michalak oraz o. Andrzej Lisiak.

Program przygotowany przez organizatorów był bardzo bogaty! Rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie początków i historii powstania Przeglądów, którą przybliżył nam o. Piotr Różański. Natomiast Pani Beata Jeziorowska podzieliła się wspomnieniami z organizacji pierwszych przeglądów. Mogliśmy również wysłuchać konferencji przygotowanej przez o. Eugeniusza Grzywacza, której hasłem stały się słowa: "Powołanie, które rozpala serce". Po niej uczestnicy, licznie zgromadzeni przed ekranami ekranów, spotkaniach w grupkach prowadzonych przez łowickich animatorów. Tak zakończyła się pierwsza część spotkania. 

W drugiej części organizatorzy zadbali o równie ciekawe elementy, które rozpoczęły TAŃCE PIJARSKIE. Pomiędzy nimi mogliśmy wysłuchać wspomnień animatorów pijarskich. Następnie do spotkania dołączył Maciej Małysa - aktor, który podzielił się swoim doświadczeniem pracy jako aktora. Uczestnicy mogli również zadawać pytania za pośrednictwem czatu, których było mnóstwo. Nie wszystkie udało się zadać naszemu gościowi, dlatego musimy koniecznie powtórzyć spotkanie i dokończyć tę inspirującą rozmowę. Nadszedł czas na najważniejszy punkt programu - ogłoszenie zwycięzcy X Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Pijarskich. Została nim Zuzanna Wąsacz z Rzeszowa. Gratulujemy! Do spotkania dołączył o. Mateusz Pindelski, Prowincjał, który skierował do nas swoje słowo. Swoimi wspomnieniami podzielili się również byli animatorzy pijarscy, a więc absolwenci, którzy przestrzeni lat współtworzyli Przeglądy. 

Niestety spotkanie powoli dobiegło końca... Przyszedł więc czas na podziękowania wszystkim, którzy je tworzyli dla nas. Nie tylko tym, których mogliśmy zobaczyć na naszych ekranach, ale również tym, którzy dbali na backstage'u, aby wszystko wyglądało tak fenomenalnie! Dziękujemy szczególnie Piotrowi Kolosowi, absolwentowi szkoły pijarskiej oraz Adrianowi Latoszewskiemu i Szymonowi Jankowskiemu z obsługi technicznej, Patrycji Kieszkowskiej animatorce tańców pijarskich. 

Wierzymy, że za rok spotkamy się w Łowiczu i nadal będziemy mogli pisać historię Przeglądów Teatrów Pijarskich!