21. SMP - Dzień 2.

21. SMP - Dzień 2.

Konferencja, spotkania, zwiedzanie, przegląd piosenki, tańce pijarskie - trudno zliczyć, co wydarzyło się podczas drugiego dnia SMP!

Rozpoczęliśmy od konferencji, którą poprowadził dla nas Adam Ligęza nt. "Ktoś blisko ciebie". Mogliśmy naprawdę poznać się pomimo dużej liczby uczestników i poczuć, że ktoś jest blisko mnie. Po niej odbyły się spotkania w grupach prowadzone przez animatorów pijarskich. Zwieńczeniem porannych aktywności były panel Q&A z Adamem Ligęzą.  

Pogoda pozwoliła nam zobaczyć "coś blisko nas", czyli Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.  

Po południu wybraliśmy się do samego centrum miasta - na ulicę Pijarską 2 do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego, by tam uczestniczyć w Eucharystii, której przewodniczył o. Mateusz Pindelski, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów. Podczas Mszy Świętej klerycy Dominik i Jakub przyjęli drugą posługę kalasantyńską, rozeznawaną w Zakonie Szkół Pobożnych, czyli posługę troski o ubogie dzieci. Podczas wygłoszonego kazania o. Grzegorz Misiura, Rektor Wyższego Seminarium Zakonu Pijarów, przywołał postać bł. Piotra Casaniego, którego wspomnienie tego dnia przeżywaliśmy. Był on bliskim współpracownikiem św. Jóżefa Kalasancjusza, który kładł wielki nacisk na nauczanie ubogich dzieci. To ubóstwo życia w zakonie pozwalało mu jeszcze bardziej zrozumieć Ewangelię. Chrystus też staje się ubogi, bo oddaje nam wszystko, nie zostawia sobie nic. Niczego też nie oczekuje od nas w zamian. Zadaniem, jakie skierował do nas o. Grzegorz była większa uwaga i troska o ubogich, które jeszcze nie znają Chrystusa. To my możemy do nich wyjść i zanieść im Ewangelię.

Po Eucharystii czekało na nas kolejne wyzwanie tego dnia... Wspólne zdjęcie! Nie było to takie łatwe zadanie, bo ustawienie 300 osób na ulicy w samym centrum, pomiędzy przejeżdżającymi dorożkami było nie lada wyzwaniem. Ale oczywiście się udało! Po tym przedsięwzięciu każda z grup udała się na szybkie małe zwiedzanie Krakowa.

Wieczorem scena zawrzała od piosenek przygotowanych przez z Bolesławca, Bolszewa, Krakowa, Łowicza, Poznania i Rzeszowa od Pijarek i Pijarów. Nowe hity znajdziecie na naszym kanale YT. Po nich rozpoczęła się największa pijarska impreza w z tańcami pijarskimi na czele. Animatorzy pijarscy i klerycy rozgrzali hol liceum do czerwoności. 

Kiedy emocje już opadły, czekał nas jeszcze performance "Na wyciągnięcie ręki", który porwał publiczność! Wielki brawa dla naszych absolwentów i animatorów. 

Dzień zakończyliśmy czuwaniem, które poprowadził o. Radek Boboń.