Warsztaty liturgiczne 2024

Warsztaty liturgiczne 2024

Już w dniach 8-11 listopada 2024 r. odbędą się warsztaty liturgiczne połączone z kursem lidera LSO, które będą miały miejsce w Łapszach Niżnych. 

8. Przegląd Schol Pijarskich

8. Przegląd Schol Pijarskich

Za nami najbardziej muzyczny weekend w roku! W tym roku Przegląd Schol Pijarskich odbywał się w Warszawie w dniach 24-26 maja 2024 r. i  zgromadził ponad 300 osób! 

Piarist Youth Meeting in Vác

Piarist Youth Meeting in Vác

„What are you looking for?” (Jn 1,38)

35. PARAFIADA DZIECI I MŁODZIEŻY

35. PARAFIADA DZIECI I MŁODZIEŻY

W Warszawie na Kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zakończyła się jubileuszowa 35. Parafiada Dzieci i Młodzieży, która trwała w dniach 7-12 lipca 2024 r. Wzięło w niej udział blisko 700 uczestników z Polski, Litwy, Łotwy, Niemiec i Ukrainy. 

22. Parafiada Środowisk Pijarskich

22. Parafiada Środowisk Pijarskich

Za nami wspaniała sportowa majówka w Krakowie! Prawie 200 chłopaków z naszych szkół i parafii wzięło udział w 22. Parafiadzie Środowisk Pijarskich. 

Kurs Pierwszej Pomocy

Kurs Pierwszej Pomocy

Za nami pierwsza edycja dwudniowego Kursu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej "Odkryj w sobie super moce". 

Pielgrzymka ósmoklasistów

Pielgrzymka ósmoklasistów

8 marca 2024 r. do Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki i Młodzieży na warszawskich Siekierkach przyjechali uczniowie z naszych pijarskich szkół na pielgrzymkę ósmoklasisty, by tutaj prosić o potrzebne łaski na ostatni rok nauki w szkole podstawowej i o dobre wyniki egzaminów końcowych.   

Dzień skupienia LSO

Dzień skupienia LSO

Za nami Wielkopostne Spotkanie Liturgicznej Służby Ołtarza, które odbyło się 2 marca 2024 r. w Rzeszowie. Ponad 100 ministrantów i lektorów z Rzeszowa, Krakowa-Rakowic, Krakowa-Wieczystej oraz Katowic. 

Bajkowy Sylwester Pijarski

Bajkowy Sylwester Pijarski

Witajcie w naszej bajce! Można by zaśpiewać, bo było jak w bajce! A jakiej konkretnie? Każdej! W bajkowych strojach rozpoczęliśmy Nowy Rok 2024.

Kurs Animatora Pijarskiego - duchowy

Kurs Animatora Pijarskiego - duchowy

Za nami duchowy Kurs Animatora Pijarskiego, w którym wzięło udział 70 osób! To był niesamowicie ubogacający weekend dla przyszłych animatorów, którzy skupiali się na poznawaniu swojej duchowości. 

XIII OPTP - dzień 3.

XIII OPTP - dzień 3.

Mówią, że w miłym towarzystwie czas szybko mija, tak i nam te dwa dni minęły w zawrotnym tempie. Ten ostatni dzień to czas podziękowań i podsumowań. Tak też było i tym razem.  

14. SMP - Dzień 1.

14. SMP - Dzień 1.

Dzień pierwszy: mięsne powitanie! O godzinie 17:00 Zespół Szkół Zakonu Pijarów w Krakowie pękał w szwach od młodzieży zebranej na 14. już Spotkaniu Młodzieży Pijarskiej.

14. SMP – Będzie się działo!

14. SMP – Będzie się działo!

Interesuje Cię plan tegorocznego SMP? Kto będzie gościem specjalnym? Co będziemy śpiewać? Trafiłeś w dobre miejsce! Zacznijmy od planu…
Jezus Chrystus

Jezus Chrystus

„Błogosławieni miłosierni,
albowiem oni miłosierdzia dostąpią”
Papież Franciszek do młodzieży

Papież Franciszek do młodzieży

Papież Franciszek zaproponował w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży pochylenie się nad błogosławieństwami.
Filmowe zaproszenie na 14. SMP

Filmowe zaproszenie na 14. SMP

Już jest! Zapraszamy Was na tegoroczne, 14. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej! Sprawdźcie, co dla Was przygotowaliśmy! Czekamy na Was w Krakowie. 

św. Józef Kalasancjusz

św. Józef Kalasancjusz

„Sługa Boży nie żyje po to by jeść,
ale je aby żyć i służyć.”
Dzień szósty: Nitra i wyraźne dziękuję

Dzień szósty: Nitra i wyraźne dziękuję

6:30. Sobota. Słońce leniwie wygląda zza chmur a my entuzjastycznie wydostajemy się ze swych śpiworów, następnie śniadanko i do autokaru, ponieważ czeka nas wycieczka do Nitry. Ale czym byłaby podróż bez efektów specjalnych? Wrażenia estetyczne gwarantuje nam o.Tomasz A. który doskonale odnajduje się w roli DJ-a i zapewnia nam oprawę muzyczną. Radośnie docieramy do celu i ruszamy zwiedzać miasto. Imponujący kościół, zamek i seminarium robią na nas ogromne wrażenie. Oczywiście nie brakuje również mszy świętej. W międzyczasie chwilka wolnego na zakupowe szaleństwo i powrót do goszczącej nas szkoły. Wieczorem udajemy się do Centrum Kultury na koncert i pożegnanie. Niestety nadszedł czas, powiedzieć "do widzenia" ale absolutnie nie można zapomnieć o "dziękuję!", rozstania zawsze są trudne, szczególnie, gdy spotyka nas tyle dobrego. Nie obeszło się bez łez, tych szczęścia, że mieliśmy okazję poznać tak wspaniałych ludzi i przeżyć aktywnie i radośnie 7 dni. Pojawiły się również łzy smutku, bo wszystko co dobre szybko się kończy, lecz wspomnienia zostaną z nami na zawsze.








Dzień piąty: pracowity piąteczek

Dzień piąty: pracowity piąteczek

7:30. Piątek. Nasi słowaccy przyjaciele głośno, przez megafon informują Nas, że czas wstać. Udajemy się na wspaniałe śniadanko i wybieramy pracę jaką chcemy ochoczo wykonać dla miasta (malowanie płotu, pielenie chwastów, sprzątanie śmieci, grabienie liści). Około godziny 9:00 jedziemy na miejsca zbiórek. Panuje niemiłosierny upał, jednak my, wyposażeni w wodę i Horalki dajemy radę! Oczywiście pomagamy sobie śpiewami i tańcem (choć nie wiem, czy "to" można było nazwać tańcem) generalnie w rytm muzyki dzielnie walczymy z trawą. Spoceni, zmęczeni, dumni z siebie ok. godziny 12:30 wracamy do goszczącej nas szkoły na lunch. Następnie "pół godzinki dla słoninki"  i o 14:00 udajemy się na skwer Prievidzy, by obejrzeć program przygotowany przez naszych kolegów z warsztatów teatralnych, tanecznych i muzycznych. Wzruszeni i poruszeni, pełni wrażeń estetycznych wracamy do szkoły na pijarskie tańce zorganizowane przez jeden z workshopów. Po nich miała miejsce mokra niespodzianka. Balony i wiadra wypełnione wodą lądują na naszych twarzach. Po 30 minutach przemoczeni do suchej nitki i radośni wracamy na obiad a następnie na mszę świętą. Od 19:30 chwalimy Pana poprzez modlitwę uwielbienia. Ok. godziny 23 z uśmiechami na twarzach zasypiamy w swoich śpiworkach.











Dzień czwarty: mennica, kopalnia i inne takie

Dzień czwarty: mennica, kopalnia i inne takie

06:30 – pobudka… ufff ciężko się wstawało. Po śniadaniu ruszyliśmy do Kremnicy oddalonej od Prievidzy o ok. 40 km . Po uprzednim zabezpieczeniu głów za pomocą kasków i ubraniu specjalnych płaszczy ruszyliśmy na zwiedzanie kopalni. Dowiedzieliśmy się w jakich warunkach pracowali górnicy w przeszłości, wysłuchaliśmy legendy o skrzacie Permoniku oraz jedną „straszną” historyjkę. 

Oprócz kopalni zwiedziliśmy również mennicę, w której wybijane są monety nieustannie od roku 1328. Pani przewodnik pokazała nam maszyny, które do tego niegdyś służyły oraz takie, które używane są dzisiaj. Widzieliśmy wyprodukowane tam medale, które otrzymali hokeiści na Mistrzostwach Świata w Hokeju w 2011 roku, największy na świecie medal z wizerunkiem Jana Pawła II a także dużo różnych odznak i monet wybijanych na różne okazje.

W Kremnicy mieliśmy także czas wolny na rynku, w trakcie którego można było pójść na spacer , coś zjeść lub obejrzeć Zamek. Następnie wszyscy spotkaliśmy się na Mszy Św. w kościele Franciszkanów. Na ten dzień przypadało święto św. Tomasza. Około godziny 16:00 ruszyliśmy w drogę powrotną by zdążyć na kolację w szkole. 

Wieczorem było wielbienie oraz prelekcja o Duchu Świętym połączona ze świadectwem, które wygłosiła siostra Timotea. Zachęciła wszystkich do otwarcia się na Niego i Jego działanie. W trakcie wielbienia prowadzonego przez dziewczyny z zespołu „Heartbeat”, wyznaczone osoby ze wspólnoty Piar służyły wszystkim chętnym modlitwą wstawienniczą. Był to czas pełen Łaski.

Ostatnim punktem programu była dyskoteka z hitami , które znamy i kochamy. Wszyscy obecni chętnie włączali się do zabawy. Później pozostał już czas tylko na mycie i spanie by w kolejnym dniu wstać wypoczętym i przygotowanym na dalszy program pełen atrakcji. 










Dzień trzeci: na sportowo

Dzień trzeci: na sportowo

Wstaliśmy. Dzisiaj dzień sportu. Każdy zjadł śniadanie, szybko przebrał się w strój sportowy i RUSZYŁ! Iiiii ruszyyyliiśmy do pobliskiego Centrum Sportowego w Prievidzy, gdzie podzieliliśmy się na konkurencje sportowe: pływanie, siatkówka, piłka nożna, golf, lekkoatletyka oraz frisbee. Polskie drużyny jak na każdych zawodach sportowych popisały się ogromnym profesjonalizmem, zgraniem, a najbardziej zacięciem do walki. Doping też niczego sobie, towarzyszył graczom na dobre i na złe, w czasie wartkiej akcji oraz w czasie przerw. W głównej przerwie wszyscy pożywiliśmy się polewką oraz mięsem z kurczaka w sosie z ryżem, batonem Horalkiem oraz kompotem.








O 15:00 odbyły się kolejne warsztaty z serii, każdy miał okazję rozwinąć swoje talenty i zdolności. Msza Święta w języku węgierskim tchnęła oprócz obecnego już ducha sportu i fair play Ducha Świętego w dzisiejszy dzień. Po Mszy pyszny obiadek, który dał nam siły na wieczorny program, na którym uczestnicy tegorocznego PYMu przedstawili swoje grupę. Gdy wszyscy się „oficjalnie” poznaliśmy, uczestniczyliśmy w koncercie uwielbienia połączonym z nabożeństwem pokutnym, w trakcie którego mieliśmy okazję do skorzystania z sakramentu pokuty.
Dzień drugi: zwierzyna z historią w tle i uwielbieniem

Dzień drugi: zwierzyna z historią w tle i uwielbieniem

Obudziliśmy się o brzasku wschodzącego słońca. Na zegarku widniała 7:30. Do pełni sielskiego obrazu brakowało jedynie dochodzącego zza okna głosu koguta. Na dzień dobry chwilka czasu, co by twarz ogarnąć i obmyć wodą. O ósmej pyszne śniadanko: pachnące pajdy chleba, pożywny krem. Na śniadaniu oprócz garści koniecznych informacji dostaliśmy prowiant na drogę (sok multiwitaminowy, banana, batona oraz… kanapkę z soczystym, gorącym kotletem).


Po śniadaniu ruszyliśmy na pieszą wędrówkę do średniowiecznego zamku w Bojnicach, który skrywał w swych murach nieprzebraną ilość zabytków, komnat oraz schodów. Po wnikliwej wycieczce po zamku przeszliśmy do pobliskiego ZOO, którego nie sposób było zwiedzić całego, nawet mając cały dzień. Spotkawszy się o umówionej godzinie każdy widział inny zestaw zwierząt. Tam też mieliśmy pierwszą okazję zakupić tutejszy przysmak – napój Kofolę.

Po obejrzeniu zwierząt chętni uczestnicy mogli uczestniczyć w wycieczce oprowadzającej po terenie Prievidzy. Grupa 40 osób przez około godzinę poznawała ciekawostki zakamarków tego pięknego miasta. Oprowadzeni zostaliśmy przez ubraną w strój tradycyjny panią Prievidzankę.

Po powrocie do szkoły każdy udał się na jeden z dziewięciu różnych warsztatów przygotowanych przez organizatorów dla uczestników (promocja/video/grafika, muzyka/produkcja, lifehouse, prorocze malowanie, tańce, parkour/niekonwencjonalne sporty, tradycyjne sporty, zarządzanie, robótki ręczne). Warsztaty trwały około 1,5 godziny, po których przyszedł czas na posilenie ciała – na obiad Słowacy zaserwowali nam zupę z flakami oraz kotlet z kurczakiem, ziemniakami i ogórkami.

Po obiedzie przeszliśmy do kościoła na Mszę O(dziś w języku polskim), której przewodniczył o. Mateusz Pindelski SP. Po Mszy miał miejsce duchowego rozwoju ciąg dalszy. Przeszliśmy do Domu Kultury, gdzie organizatorzy zaprezentowali 3 świadectwa młodych ludzi, które poruszyły serca gości. Między świadectwami koncertował nam Zespół GodKnows, prowadząc modlitwę uwielbienia. Dla wielu uczestników była to nowość, która natychmiast przypadła do gustu. Nie możemy doczekać się następnych występów Słowaków.

Wróciliśmy do ośrodka, gdzie możemy się myć lub oglądać dzisiejszy mecz na Mundialu. Szybko idziemy spać, bo dzień obfitował w wiele wyczerpujących oraz ubogacających doświadczeń, a jednocześnie nie możemy się doczekać, co czeka na nas jutro.





Rok temu też padało...

Rok temu też padało...

POCZĄTEK TRANSMISJI 09:00

LEJE DESZCZ STOP STRASZNIE STOP JUTRZNIA BŁOGOSŁAWIEŃSTWO WODA ŚWIĘCONA STOP 6 GODZIN JAZDY STOP PRZESTAŁO PADAĆ STOP DOJECHALIŚMY STOP REGISTRATION & ACCOMODATION STOP SANCTA MISSA STOP ŁAGODNY KURCZAK I OSTRA KIEŁBASA Z GRILLA STOP PIERWSZE SPOTKANIE W GRUPACH STOP MYCIE SPANIE STOP

KONIEC TRANSMISJI 23:30